top of page

čt 06. 2.

|

Památník Terezín - Muzeum ghetta

Vzpomínková akce - ohlédnutí za osudy hraběte Zdeňka Bořka-Dohalského (1900–1945)

Zakázat přihlašování
Zobrazit další události

Čas a místo

06. 2. 2020 13:30

Památník Terezín - Muzeum ghetta, Komenského 148, 411 55 Terezín, Česko

O události

V pátek 7. února 2020 uplyne 75 let od popravy hraběte Zdeňka Bořka-Dohalského: původem šlechtice, ale smýšlením demokrata, novináře a stoupence Masarykova Československa, a v neposlední řadě odbojáře, který ve službě ideálům, jimž věřil, přinesl v letech nacistické okupace oběť nejvyšší. Proto se Památník Terezín, Ústav pro studium totalitních režimů a Plzeňská filharmonie - Pilsen Philharmonic rozhodly tuto mimořádnou osobnost prvorepublikového veřejného dění a protinacistické rezistence připomenout, a sice v místech, kde Dohalského život předčasně vyhasl.

Program:

13:30 - setkání účastníků v prostoru za tzv. Pražskou branou Malé pevnosti a společný přechod na bývalé popraviště, kde proběhne položení květin 14:00 - v předsálí kina Malé pevnosti pohovoří o životním příběhu Zdeňka Bořka-Dohalského historik a ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra, hudební vystoupení obstará komorní trio v režii Plzeňské filharmonie ve složení: Jana Pavlíčková (flétna) a Lukáš Pavlíček (hoboj) a Lenka Kavalová - ředitelka Plzeňské filharmonie (violoncello) 15:30 - zakončení vzpomínky Vzpomínková akce proběhne za účasti zástupců rodiny Dohalských (přislíbeno).

Záštitu nad konáním akce převzal Ladislav Chlupáč - senátor Senátu Parlamentu ČR za Litoměřicko a Slánsko, starosta města Litoměřice; Martin Baxa - poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a primátor města Plzeň a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Sdílet událost

bottom of page